GODIŠNJAK 2018/19

OBRAZOVNA REFORMA ŠKOLE ZA OTOK

Vrtoglavih 143 tisuća eura povukla je krčka srednja škola iz Europe i osmislila programe koji će njezine učenike brzo plasirati na tržište rada.

Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir, Krk među najuspješnijim je srednjim školama  po dobivenim bespovratnim sredstvima iz Europske unije. Vlastitim snagama i europskim novcem unapređuju infrastrukturu, educiraju nastavnike i učenicima omogućavaju bolje obrazovanje.

Riječ je o projektima mobilnosti učenika i nastavničkog osoblja u programu Erasmus, ključna aktivnost KA1 - mobilnost u svrhu obavljanja stručne prakse te mobilnosti u svrhu učenja za pojedince. Cilj ovih projekata je potaknuti profesionalni i osobni razvoj njihovih sudionika, pridonijeti povećanju zapošljivosti učenika, povećati jezične kompetencije, pridonijeti interkulturalnosti i internacionalnosti, povećati motivaciju učenika za buduće obrazovanje i osposobljavanje te naposljetku potaknuti razvoj i internacionalizaciju jedine srednje škole na otoku i stvoriti od nje centar izvrsnosti.

Korisnost projekata mjerljiva je u eurima, no njihove dodatne vijednosti  su višestruke. Naime, nova znanja i iskustva koje su profesori i učenici stekli sudjelovanjem u projektima doživotno će koristiti, a sve projekte implementirali smo u razrede i nastavu, ističe ravnateljica krčke srednje škole, prof. Đurđica Cvitkušić.

Ove programe financira Europska komisija, a naše projekte apliciramo Agenciji za mobilnost i programe Europske unije, kaže prof. Ana Pasarić, koordinatorica Erasmus + projekata škole, dodajući kako su prijavljene aplikacije dosad dobivale najviše moguće ocjene te su, stoga, i prihvaćene za financiranje od nadležne Agencije. Uspješno su završena dva projekta mobilnosti, a treći počinje u srpnju 2017.

Nešto prije dodjele Michelinove zvjezdice prvom hrvatskom, rovinjskom restoranu Monte, krčki učenici, budući ugostitelji i hotelijersko-turistički tehničari imali su priliku kroz projekt mobilnosti Skills4jobs u okviru programa Erasmus+ sedamnaest dana u Lisabonu u Portugalu raditi i stjecati znanja o kulinarskim pristupima i standardima kvalitete te učiti od najvećih portugalskih „majstora struke“ u dva restorana s Michelinovom zvjezdicama.

„ Praksa u restoranima s Michelinovim zvjezdicama  vrijedno je i nezaboravno iskustvo koje je zbog mnogo čega nemoguće steći i iskusiti u našim restoranima u kojima također odrađujemo praksu.“

Matea Velnić, učenica 4.HTT razreda, prva hrvatska eTwinning učenica ambasadorica i mentorica, prof. Ana Pasarić, u listopadu 2016. sudjelovale su na eTwinning konferenciji u Ateni, gdje su predstavile rezultate eTwinning projekata škole i održale radionicu na temu  Etwinning u nastavi - iskustva učenika.

Za stručno usavršavanje nastavnog osoblja u inozemstvu u sklopu Erasmus+ programa odobren je 15.747 eura vrijedan Erasmus+ KA1 projekt Innovative Teacher for 21 century school kojim je devetero nastavnika dobilo prigodu usavršavanja na tečajevima iz različitih područja obrazovanja u Grčkoj i Italiji. Stručna usavršavanja su usmjerena su inovativnim metodama učenja, razvoju poduzetničkih vještina, interkulturalnosti i upravljanju kvalitetom.

Kroz Erasmus + projekte ostvaren je velik broj mobilnosti učenika i nastavnika, izrađena je strategija internacionalizacije škole, učenici i nastavnici poboljšali su svoja znanja i vještine te je ostvarena široka mreža kontakata i suradnja s mnogim europskim školama, koja se nastavlja i nakon što projekti završe.

„Vrijeme u ovoj priči ne donosi promjene, niti možemo očekivati da će promjene pasti s neba. Moramo ih sami pokrenuti“, naglasila je ravnateljica Đurđica Cvitkušić, ističući da  u EU fondovima vidi priliku podizanja standarda školovanja učenika na otoku Krku i najavljujući da se krčka srednja škola priprema za još jedan,  78 140 eura vrijedan projekt mobilnosti u kojem će učenici put Malte, Irske i Italije.

Mobilnost učenika u svrhu obavljanja stručne prakse u okviru programa Erasmus + Through experience to competence  tijekom dvije godine trajanja  od 2017. do 2019. godine uključit će ukupno 33 učenika. Stručnu praksu u Valleti na Malti obavljat će 6 hotelijersko turističkih tehničara, 2 kuhara i 2 konobara. Put Dublina u Irskoj će 6 hotelijera, 2 kuhara i 2 konobara, a u Bologni u Italiji praktična iskustva stjecat će 6 hotelijera, 2 konobara, 2 kuhara i 3 automehaničara. Cilj programa mobilnosti je poboljšati izlazne kompetencije učenika srednjoškolskog obrazovanja u sektoru turizma, ugostiteljstva i strojarstva koje će biti prilagođene potrebama regionalnog tržišta rada.

U uvodnom govoru, povodom obilježavanja Dana škole,  pred okupljenim učenicima, profesorima i mnogobrojnim uzvanicima, ravnateljica škole Đurđica Cvitkušić je istaknula:  „Ljudi uvijek govore da vrijeme mijenja stvari, ali zapravo su ljudi ti koji moraju sami dovesti do promjena, rekao je američki slikar Andy Warhol i time izrekao misao koja bi nam trebala biti  nit vodilja. Ne smijemo čekati bolja vremena, već s optimizmom i postavljenim ciljevima hrabro kročiti u svaki novi dan. Iskorištavanjem svih svojih potencijala možemo stvoriti mjesto u kojem će obrazovanje biti dostupno, otvarati se nova radna mjesta, a mladi neće pomišljati o odlasku.“

Erasmus+_Gastro_razglednica.jpg (105.32 KB)
Iskustva_iz_Portugala.jpg (195.66 KB)
Jutarnji-list-web.jpg (1.33 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 2. 9. 2019.