Erasmus+ projekt mobilnosti nastavnika Motivated teachers for motivated students

Motivated teachers for motivated students

2018-1-HR01-KA101-046974

Profesor Hrvoje Karabaić od 15. do 21. travnja 2019. sudjelovao je na seminaru Digital STEAM u okviru Erasmus+ projekata mobilnosti nastavnika pod nazivom Motivated teachers for motivated students.

Tečaj je održan u Tallinn University, Centre for Educational Technology u Tallinnu, glavnom gradu Republike Estonije. Tijekom šest dana radionica, predavanja i posjeta oglednim školama, prof. Hrvoje Karabaić imao je priliku raditi i učiti s ostalih dvadeset i sedam polaznika, i to iz Austrije, Španjolske, Italije, Litve, Estonije, Grčke, Turske, Belgije i Hrvatske.

Cilj tečaja bio je upoznati se i naučiti rukovati edukativnim aplikacijama i digitalnom opremom koju koriste estonski nastavnici u nastavi prirodoslovnih predmeta. Namjera je iskoristiti dostupnu opremu kojom raspolažu i nastavnici i učenici: tableti, mobilni uređaji, prijenosna računala i posebno kreirana nastavna pomagala. Učenici razvijaju sposobnosti kodiranja – programiranja različitih vrsta robota te na interesantan način uče kako programirati ili postaviti senzore pomoću kojih prikupljaju dovoljno informacija, analiziraju ih, uočavaju zakonitosti, izvode zaključke. U tim procesima učenici imaju vrlo visoku razinu samostalnosti i kreativnosti te se od njih očekuje veća motiviranost i uspješnije odvijanje nastavnog procesa.

Kroz radionice sudionici su trebali osmisliti vlastite videomaterijale pomoću aplikacija iMotion i Storyo i kreirati motivacijske aktivnosti za učenike. Za izradu nastavnih satova korištene su aplikacije H5P, Phet colorado, Interactive physics, Desmos, SmartZoos.

Komunikacija na engleskom jeziku, upoznavanje obrazovnih sustava i iskustava drugih zemalja Europske Unije, kao i uočavanje prednosti i nedostataka pojedinih europskih obrazovnih sustava te problema s kojima se susreću u radu sastavni je dio svakog Erasmus+ projekta kojim se postavljaju temelji za buduću suradnju i osobni razvoj.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 29. 5. 2019.