ZAJEDNIČKI SAT UČENIKA PRVIH RAZREDA - ČOVJEK, TO SAM JA

U srijedu, 13.11. 2019. održan je zajednički sat učenika prvih razreda u sklopu cjelogodišnjeg projekta Čovjek - to sam ja i obrade teme komunikacije u nastavi hrvatskog jezika, psihologije, glazbenog i građanskog odgoja.

Na ovom satu naglasak je bio na problemima s kojima se susreću gluhe osobe. Jedna od većih poteškoća osoba s težim oštećenjem sluha je verbalna komunikacija i slušanje. Oni komuniciraju znakovnim jezikom, te smo to isto pokušali učiniti i mi.

Učenice 1.T razreda upoznale su nas s nekim  crticama iz života Helen Keller, slijepe i gluhonijeme djevojke, koja je uspjela diplomirati, i intelektualno napredovati tijekom cijelog svog života. Bila je i ostala, velika inspiracija za mnoge osobe s hendikepom. Spomenuli smo i profesora Miroslava Vrankića, koji je spojio želju za pomaganjem i svoje znanje, te zajedno sa svojim  timom razvija razne sustave koji olakšavaju komunikaciju i svakodnevne aktivnosti mnogim osobama s poteškoćama. U nastavku sata sudjelovali su učenici 1.G razreda koji su pjesmu Ruke, Davora Rundeka, uvježbali znakovnim sustavom za gluhe kao svoj projekt o komunikaciji u sklopu nastave Hrvatskog jezika.

Osvrnuli smo se i na Dan tolerancije koji obilježavamo 16.11. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu.  Učimo, trudimo se biti tolerantni, a kako o tome promišljaju učenici 4.GA razreda rekla nam je Dorotea i pozvala nas da pogledamo filmić koji su oni izradili s porukom budi i ti nečija krila.

DSC_7467.JPG (1.68 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 18. 11. 2019.