Obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na holokaust

U velikoj vijećnici Grada Krka 27. siječnja 2020. obilježen je Međunarodni dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti koji se upravo na taj dan obilježava diljem Europe.

Tradicionalno ovo obilježavanje organizira Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, uz potporu Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, Krk te osnovnih škola Fran Krsto Frankopan Krk, Malinska-Dubašnica i Omišalj čiji su učenice i učenici zajedno s profesorima, učiteljima i ravnateljima ispunili dvoranu.

Predsjednik UABiA otoka Krka, Darko Fanuko, nakon minute šutnje u znak sjećanja na sve žrtve fašizma i terora, pozdravio je sve nazočne i upoznao ih s temeljima antifašizma, kako u vrijeme 2. svjetskog rata, tako i danas.

Potom je zanimljivo predavanje o holokaustu održao prof. Denis Buljat. Izlaganje je započeo sa značenjem samog pojma holokaust, kako u užem tako i širem značenju. Iznio je podatak da je u 2. Svjetskom ratu ubijeno oko 6 milijuna Židova, najviše u koncentracijskim logorima, ali i milijuni pripadnika drugih naroda. Antisemitizam, odnosno mržnja prema Židovima, nalazi se u samoj srži nacističke ideologije, istaknuo je Buljat, te su tako u svojoj propagandnoj mašineriji okrivili za sve nedaće i zla njemačkog naroda, sve od poraza u 1. svjetskom ratu, pa sve do kraja tridesetih godina prošlog stoljeća. U siječnju 1942. na konferenciji u Wannseeu usvojen je zloglasni dokument - Konačno rješenje židovskog pitanja koji je bio temelj masovnog istrebljivanja Židova. Popisano je ukupno oko 11 milijuna Židova (u Hrvatskoj njih 40.000). Prvi koncentracijski logor otvoren je 1933. godine u Dachau kod Münchena koji je bio radni logor, nakon kojeg su na raznim drugim mjestima otvarani novi koncentracijski logori u koje su zatvarani Židovi i drugi protivnici nacizma. U najstrašnijem od njih, poljskom logoru Auschwitz - Birkenau bilo je oko milijun i 100 tisuća žrtava. Na području Hrvatske, u logoru Jasenovac, prema podacima koje je iznio prof. Buljat, od kolovoza 1941. do 22. travnja 1945. bilo je oko 83 tisuće žrtava.

Prof. Mirjana Komadina Mergl upoznala je nazočne o tome da krčka Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir, uz veliki angažman profesorice Gordije Marijan, zajedno s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, već sedam godina zaredom sudjeluje u projektu Vlak sjećanja (Treno della memoria). Svake se godine raspisuju natječaji, a autori najboljih uradaka putuju u tome Vlaku. Do sada su u Auschwitz putovala 33 otočna srednjoškolca odnosno srednjoškolke. Ovom je prigodom prezentirala tri prošlogodišnja uratka i to videouratke Ane Milčetić, Tonija Šipuljka i Dine Antić. Najavila je i ovogodišnji natječaj namijenjen učenicama i učenicima trećih i četvrtih razreda krčke Srednje škole na kojem će autori najboljih uradaka dobiti karte za ovogodišnji Vlak sjećanja.

Na kraju je prikazan dokumentarni film Jasenovački Memento redatelja Bogdana Žižića i predstavljena dokumentarna izložba Iza žice (Logori 1941. - 1945.) autorice Nataše Mataušić.

Dan_sjecanja_na_holokaust_27_1_2020.jpg (225.90 KB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 28. 1. 2020.