DRAGI NAŠI UČENICI...

Dragi učenici,

iza nas je tjedan prepun stresa, užurbanosti, neizvjesnosti i snalaženja u nepoznatome. Tjedan u kojem smo naučili da škola nije samo ono što učimo na školskim satima već i svi trenutni događaji u društvu oko nas. Možda tek sada shvaćamo smisao rečenice – Ovo je škola za život.

Ono čemu svjedočimo je iznenađujuće i ohrabrujuće. Otkrivate nam svoje skrivene strane, a neki od njih po prvi puta i talente. Pokazujete nam da ste puno više od onoga što govore vaši uratci. Međusobno si pomažete u učenju, tješite i pokazujete koliko vam škola zapravo nedostaje.

Konačno vas gledamo kao cjelinu, kao mlade i sposobne ljude. Konačno ste, usprkos teškim okolnostima, dobili priliku hrabriti jedni druge, suosjećati s drugima i pomagati. Trud svih učenika, od onih najmarljivijih do onih s teškoćama, nevjerojatan je pokazatelj da smo na dobrome putu, iako prepunom svakodnevnih iskušenja i prepreka. Pohvaljujemo vas zbog toga.

Nadate se, kao što se i mi nadamo, da ćemo se što prije vratiti u školske klupe. U usporedbi s ponekad napetom atmosferom u razredu, nastava na daljinu omogućuje i učenicima i nastavnicima drugačiji pristup. Zajedno učimo kako raditi u sasvim drugačijem okruženju. Pritom je važno sačuvati prisebnost, strpljivost, zajedništvo i socijalni kontakt (makar i putem računala). Više je vremena za razmjenu mišljenja, individualna pitanja i odgovore i sve ono za što ponekad u redovnoj nastavi nemamo dovoljno vremena. Možda su sve ove nedaće došle da nam pokažu da moramo zastati, razmisliti i zapitati se što je važno, a što je nevažno. Što je prioritet, a što bespotreban stres. Mi nastavnici, jednako poput vas učenika, učimo iz dana u dan i trudimo se biti vam što bolji putokaz.

Budimo jedni drugima snaga, pomoć, znanje. Uz nadu da ćemo se što prije vratiti u naše učionice, uživo razgovarati s vama, našim učenicima, i krojiti nova iskustva.

Upamtite, ovo znanje koje sada samostalno stječete važnije je od svih tuđih znanja u enciklopedijama. Škola nije samo usvajanje činjenica, škola je i učenje odgovornosti, učenje važnosti osobnog izbora. Zato se svi moramo nadati da ćemo iz ružnog razdoblja naučiti najvažnije za ona lijepa razdoblja koja slijede. I, kada se vratimo u našu školu, u njene učionice i na njene hodnike, kojima će odzvanjati samo smijeh i vedrina, shvatiti kako nas je ovo iskustvo nepovratno promijenilo na bolje i stvorilo od nas neke humanije, suosjećajnije ljude.

Vaši nastavnici s ravnateljicom Đ. Cvitkušić

Podsjećamo učenike da nastava u virtualnim učionicama u ponedjeljak, 23. ožujka kreće od 13 sati po rasporedu jednakom rasporedu od prošloga tjedna.

objavio: Daria Papa   datum: 22. 3. 2020.