DOMAĆA ZADAĆA

DOMAĆA ZADAĆA 2.E

ESHIL, OKOVANI PROMETEJ

1. Koristeći se Čitankom iz Hrvatskoga jezika Buki, pročitajte zadani ulomak Eshil: Okovani Prometej (str. 62. i 63.) te u bilježnice odgovorite na 10 pitanja nakon ulomka (str.63). Uz navedeno, valja pročitati tekst o dramu na marginama (str. 62.) te zabilježiti osnovne informacije o tragediji (književna vrsta, tema, odnosi među likovima).
U tražilici pronaći definiciju nove stilske figure/stilskog izražajnog sredstva PARAFRAZA i primijeniti je na primjeru iz ulomka.
2. Na stranici 64. i 65. istoimene Čitanke, pročitati sadržaj teksta (Prometej - Hermo) i odgovoriti na pitanja:
1. Kojim je umijećima Prometej poučio čovjeka?
2. Zašto kaže da ih je prosvijetlio i dao im luč (svjetlo) znanja?
3. Kako su dovedeni u vezu svjetlost (lat. lux) i spoznaja, znanje?
Što znači fraza razgovornog jezika " komu se upalila žaruljica"?
4. Što Hermo traži od Prometeja? Kakva će biti kazna ako ne pristane na zadane uvjete?
5. Kojim se riječima Prometej oprašta od svijeta i života?
6. Simbol kakva čovjeka je postao Prometej? Što je prometejstvo (odgovor na pitanje potraži u čitanki na str. 66. pod Prometejstvo ili potraži značenje pojma prometejstvo u tražilici na internetu)
7. Kako su izgledala grčka kazališta, koji su dijelovi grčkog kazališta najpoznatija kazališta (pročitaj str. 68. i 69. čitanke, zabilježi odgovore na pitanja nakon pročitanog teksta, pronađi fotografiju izgleda grčkog kazališta na internetu i pbjasni simboliku zlatnog reza i Fibonaccijevih brojeva.

DOMAĆA ZADAĆA 4. HTT

RANKO MARINKOVIĆ, KIKLOP

1. Pročitati tekst pod naslovom 1. Početak romana od str.10. do str 12. Nakon pročitanog ulomka odgovoriti na zadana pitanja navedena na stranici 12.

2. Pročitati ulomak teksta 1. Melkior pred izlogom trgovine (str. 14), odgovoriti na zadana pitanja.

3. Pročitati tekst 3. Teorija o preventivnoj dehumanizaciji od 16. do 18 str. iodgovoriti na pitanja sa str. 18.

4. Pročitati tekst 4. Don Fernando o Melkioru, str. 20. i odgovoriti na zadana pitanja

5. Pročitati tekst 5. Pitanje ljudske vrijednosti, str.22 i odgovoriti na pitanja sa stranice 23.

6. Pročitati tekst stranica 24. i 25., prepisati bilješke i naučiti ih (usporedba Melkior Tresić - Filip Latinovicz)

7. Pročitati tekst str. 26. i 27. Lik Melkiora Tresića, Imena i nadimci, napisati sažetu bilješku nakon pročitanog.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 16. 3. 2020.

DOMAĆA ZADAĆA

DOMAĆA ZADAĆA 2.E

ESHIL, OKOVANI PROMETEJ

1. Kojim je umijećima Prometej poučio čovjeka?
2. Zašto kaže da ih je prosvijetlio i dao im luč (svjetlo) znanja?
3. Kako su dovedeni u vezu svjetlost (lat. lux) i spoznaja, znanje?
Što znači fraza razgovornog jezika " komu se upalila žaruljica"?
5. Kojim se riječima Prometej oprašta od svijeta i života?

DOMAĆA ZADAĆA 4. HTT

RANKO MARINKOVIĆ, KIKLOP

objavio: Mirjana Komadina   datum: 16. 3. 2020.

« Svibanj 2024 »